I my pomáháme potřebným...

Zapojili jsme se do projektu Senioři dětem, který podporuje děti z dětských domovů. Poděkování realizátora naleznete níže!

poděkování.pdf (350kb)

Zpráva z Dps Brno, VychodilovaImage

Zúčastnili jsme se Olympijských her pořádaných Domovem pro seniory ve Vrbně pod Pradědem. Soutěžilo se v různých zábavných kategoriích, jako např. hod podkovou, poznávání zvířat i rostlin a zapamatování si různých předmětů. Čtyřčlennému týmu DS Vychodilova se podařilo vybojovat bronzovou medaili, gratulujeme! Pro naše zúčastněné sportovce byly dlouhá cesta i dobře organizačně zajištěná soutěž příjemným zážitkem.

Zdroj článku + další fotografie: ZDE

Den seniorů v Dps Pohoda BruntálImage

Účastnili jsme se Dne seniorů, který pořádalo Centrum Pohoda Bruntál. Připraven byl velmi bohatý kulturní program, příjemné prostředí a výborné občerstvení.

Personál bruntálského domova se o nás velmi příjemně postaral, velmi děkujeme za pozvání a za příjemnou atmosféru.

Pozvánka na akci: ZDE,

celou fotogalerii naleznete: ZDE.

Kašna 2016

V červenci a srpnu 2016 budeme upravovat zahradu k tomu, aby ji mohli klienti plně využívat. Snažíme se navracet zahradu do původního stavu. Podařilo se nám sehnat (snad jedinou) fotografii kašny z roku 1930. Za fotografii děkujeme panu Simonovi.

Letní olympijské hry, 16. 06. 2016

Dnes u nás proběhly Letní olympijské hry pro domovy seniorů z Vrbna pod Pradědem, Bruntálu, Krnova, Havířova, Ostravy a Brna. Děkuji všem spolupracovníkům, bez nichž by celá akce nemohla proběhnout! Děkuji také sponzorům - Lékárna J. Klapuchové, Lékárna Dr. Max a Europe Direct Česká republika. Přinášíme první fotogalerii.

Čestné uznání pro Domov pro seniory Vrbno najdete níže:

čestnéuznání.pdf (960kb)

Revitalizace zadní zahrady započata!

Započali jsme rekonstrukci zadní zahrady vlastním úsilím. Mj. objevena pod návozem hlíny původní německá kašna. V další etapě se pokusíme sehnat finanční prostředky na její revitalizaci a obnovu - instalaci laviček apod.

Popřáli jsme dětem k jejich svátku!

Dnes na Mezinárodní den dětí jsme přišli pozdravit naše malé-velké kamarády z Mateřské školy Jesenická. Přinesli jsme jim něco dobrého na zub, protože jsme rádi, že je máme!

Posezení před Dps připraveno!

Pro naše klienty jsme dokončili první fázi revitalizace okolního prostředí. Posezení na léto už má své místo!

Upravujeme okolí našeho Dps!

Začínáme zvelebovat okolí. Nakoupili jsme a zasadili nové rostliny před Dps, dnes nám přišel slunečník a zahradní nábytek, které umístíme před zařízení na opravené kachlíky. Záhony upravíme "kačírkem" a bude to skvělé! A na oknech? "Fungl" nové truhlíky a muškáty! A skalka na hlavní zahradě je taky hotová!

Vybavili jsme klientům klubovnu!

Další úpravy budeme realizovat velmi brzy. V současné době se zaměřujeme na relaxační zóny před budovou a na zahradě.

Pozdrav z Brna

Dobrý den, 

ráda bych tlumočila díky za pobyt v Karlově Studánce. Náš klient, pan Jiří Šíma vyhrál poukaz na pobyt v KS. Absolvoval jej tento víkend a byl naprosto nadšený. Takže za něj ještě jednou děkuji a my ostatní se těšíme na LOH :-)

Zdravím,

Iva Dvorská

fyzioterapeut

DPS Vychodilova Brno

Podpořte nás při svém nakupování na internetu! Děkujeme!

Podpořte nás nakupováním na svých oblíbených e-shopech! Věděli jste, že nyní můžete naší organizaci pomoct i obyčejným nákupem na internetu? Přidali jsme se do projektu GIVT, který podporuje neziskové organizace a sportovní kluby. Stačí, když nákupy, které děláte běžně, provedete přes portál GIVT. Část peněz z vaší útraty bude darována nám! Je to opravdu jednoduché, zabere vám to jen několik vteřin vašeho času. A co je nejdůležitější, při nákupu nezaplatíte nic navíc. Více: https://givt.cz/domov-pro-seniory-vrbno

​Děkujeme, Mgr. Jan Vavřík

Fotogalerie z vyhlášení projektu "Jedeme v tom společně 2016" najdete: ZDE

Středeční skotačení ve Střeše

Image10. února 2016 se uskutečnilo další „výjezdní zasedání“ seniorů DpS do Střechy, kde se spolu s vrbenskými seniory, kteří za námi přišli strávit část svého volného času, zúčastnili připravených aktivit. Pro dobrou náladu jsme si zazpívali prostonárodní i sprostonárodní písně, ať už jsme měli hlas jak Margita, či odešel do hlasivkového důchodu. 

A protože se to kolem dokola hemží chřipkovými viry, počasí s námi laškuje jak na apríla, naše těla jsou oslabená a volají po „dopinku“, povídali jsme si také o „boží lékárně“, ve které nemusíte nutně zanechat zbytek svého důchodu. 

Odpoledne jsme se z potravin přeorientovali na pochutiny – kávu a čaj - a malovali voňavé obrázky.  Není to tak jednoduché, jak by se zdálo, ale fantazii se meze nekladly a vznikala dílka, která stojí za zhlédnutí.  Rukama našich malířů se na výkresech rodily postavičky, domečky, pohádkové bytosti i imaginární krajiny a galaxie. 

Den utekl jako voda. Dal nám sice dost zabrat, ale už dnes se těšíme na další středu.

Sylva Bučková

Únorové plesání

Již 24. února jsme naši jídelnu proměnili v taneční sál. Girlandy, fáborky a papuče všech barev dávaly tušit, že se tady bude dít něco plesového.  A taky ano.  

25. února jsme si uspořádali „Papučový bál“. Někteří nedočkavci už od božího rána chodili ve špičkově upravených papučích – s bambulí, se zvířátky, s jazýčky i kytičkami… Každý se těšil na odpoledne, kdy nám k tanci, poslechu i zpěvu měla hrát „Kapela BT“ z Krnova.

Ve 13 hodin se otevřely dveře a na pódium se začaly snášet různé futrály, krabice a krabičky, bedny, zesilovače, reproduktory … hold - aparatury jak symfonický orchestr na výletě. Během chvilky to však dokázali propojit a zapojit tři neskutečně sympatičtí mladí lidé – z čehož – navíc - byla dvě děvčata. Jejich úsměvy vyvolávaly příjemnou atmosféru už tím, že byly.… A když potom ten třetí – pro tentokrát mladý muž - pan Holínka rozechvěl své hlasivky do tónů, zůstali jsme všichni per plex – tedy notně vyvedeni z míry. Nádherný, nádherný hlas nás za doprovodu slečen protáhl napříč hudebními žánry a styly od padesátých let minulého století až do současnosti. Hlasy spolu s nádhernými písničkami nám všem roztančily mráz na zádech a chlupy postavily do pozoru.  Ale nezastavili se ani naši tanečníci, kteří by tančili non stop. Dokonce je sám pan vedoucí BT musel požádat o pár minut přestávky… Marná sláva, kdo umí, ten umí. Úžasné hlasy, úžasné písničky, úžasní tanečníci… a když to všechno zamícháte, vyšumí z toho do prostoru úžasná atmosféra. A tak to má být. Už teď se těšíme na další dobrou spolupráci.

Sylva Bučková

Projekt Pomáhej pohybem 2016Image

Vážení cyklo přátelé,

rád vám oznamuji, že v noci z 12. 3. na 13. 3. 2016 bylo v aplikaci "Pomáhej pohybem" dosaženo ze strany veřejnosti cíle.

Získali jsme tak dalších 45.000 Kč na nákup cen do našeho závodu.

Děkuji touto cestou všem, kteří nám pomáhali.

Díky tomuto projektu budeme schopni nakoupit ceny do soutěže "Jedeme v tom společně 2016"

Děkujeme, Jan Vavřík

Projekt ČEZ - Pomáhej pohybem – Jedeme v tom společně 2016

Vážení přátelé,

náš domov pro seniory vymyslel projekt „Jedeme v tom společně 2016“. Smyslem tohoto projektu je motivovat seniory k pohybu. V tomto případě jde o jízdu na šlapadle či rotopedu (s počítadlem ujeté vzdálenosti). Naším záměrem bylo zapojit další domovy pro seniory v celé České republice –  dnes jsme již na počtu více než dvaceti domovů. Díky tomuto projektu jsme se spojili s naším patronem – 1. místopředsedou vlády a ministrem financí panem Ing. Andrejem Babišem, který zařízení vybaví cvičícími prvky.

O projekt projevili zájem i senioři z veřejnosti v mnoha městech, kde projekt startuje.
I veřejnost může „projektovat“ s námi. K 1. 3. 2016 bude v aplikaci „Pomáhej pohybem“ od Nadace ČEZ k dispozici i náš projekt. Pojďte do toho s námi.

Stáhněte si do svého chytrého telefonu (systém iOS či Android) mobilní aplikaci EPP od Skupiny ČEZ – Pomáhej pohybem. Jedná se o nástroj, díky kterému má uživatel možnost vlastním aktivním pohybem podpořit náš projekt, který si vybere v záložce „podporované projekty.“

Aplikace zaznamenává pohyb uživatele (např. chůze, běh, jízda na kole, lyžování, ale třeba i interiérové aktivity typu běh na běžícím pásu) a kromě běžných údajů o rychlosti, čase, tempu či vzdálenosti také generuje body. Tyto body může uživatel kdykoli věnovat našemu projektu. Pokud uživatelé aplikace svým pohybem nashromáždí za daný čas určitý počet bodů, Nadace ČEZ náš projekt podpoří. Více najdete na webech www.pomahejpohybem.cz nebo na www.nadacecez.cz. 

Děkujeme všem za pomoc!

Mgr. Jan Vavřík

S námi sportuje celá republika aneb Jedeme v tom společně

Nebývalému zájmu domovů pro seniory po celé zemi se těší akce Jedeme v tom společně, která se před několika dny zrodila ve Vrbně pod Pradědem. Senioři a seniorky vyšlápnou pospolu na šlapadle či rotopedu a urazit mají symbolických 393 kilometrů.

Image​To je vzdálenost spojující nejvyšší horu Jeseníků Praděd (1492 metrů n. m.) a Prahu, trasa vede přes Vrbno pod Pradědem, Bruntál, Olomouc, Brno, Jihlavu a Havlíčkův Brod do hlavního města. Výkony seniorů se budou sčítat. Domov, který ukrojí vzdálenost mezi Jeseníky a Prahou nejrychleji, získá zajímavou cenu. Odměna nemine ani nejzdatnějšího „cyklistu“, který vykáže nejdelší úsek.

Projekt motivuje seniory zapojit se do pohybových aktivit v prostředí, které dobře znají, a udělají něco pro své zdraví. Současně mohou se sousedy u pedálů sdílet společný zážitek, povzbuzování a radost.

Akce odstartuje 1. března 2016 v 10 hodin. „Reakce domovů pro seniory mě velmi mile překvapila. Kolegové v Bruntále připravují speciální trička, v Písku také přemýšlejí, čím se odliší. Naše výzva zaujala, už v prvních dnech se přihlásilo třináct domovů a další zvažují, že se přidají," uvedl ředitel pořádajícího Domova pro seniory ve Vrbně pod Pradědem-Mnichově Mgr. Jan Vavřík.

Rotopedy a šlapadla osedlají senioři hned ze tří domovů pro seniory v Praze (na Chodově, v Kobylisích a DPS E. Purkyňové), dále z domovů pro seniory v Písku, Mikulově, Krnově, Brně (ul. Vychodilova), Vrbně pod Pradědem, v Ostravě ze dvou domovů pro seniory (Slunovrat a Slunečnice), Pohoda Bruntál, z Domova sv. Zdislavy v Opavě a Domu seniorů František v Náměšti na Hané. Je pravděpodobné, že počet týmů seniorů ještě není konečný.

„Naši klienti se na aktivitu těší a to samozřejmě těší také mě. Jedna kolegyně z přihlášeného domova pro seniory reagovala spontánně, že to určitě bude také legrace. A tak začínáme trénovat,“ ujistil nás ředitel Vavřík, mimochodem autor velmi úspěšné prvotiny „Kolotoč strachu“. Rukopis další knihy s názvem „Bůh není“ vyjde nejpozději v březnu tohoto roku, na třetí knize autor právě pracuje.

Jan Vavřík řídí vrbenský domov pro seniory jen něco přes půlrok, ale už sem vnesl svěží nápady. Mezigenerační bariéry spolehlivě boří setkávání seniorů s dětmi z vrbenské mateřinky na Jesenické ulici. Děvčátka a kluci babičkám a dědečkům přicházejí zazpívat, zatančit i třeba zahrát na flétničku.

Naopak jedna z obyvatelek domova pro seniory – babička Maruška – zase předškolákům chodí občas číst pohádky, když uléhají po obědě ke kratičké siestě. Nové vazby přináší také setkávání obyvatel DPS s dívkami a kluky z vrbenského dětského domova, které teprve čeká ostrý start do života.

Jan Vavřík

Zdroj: http://www.novinky.cz/vase-zpravy/moravskoslezsky-kraj/bruntal/4623-35409-akce-jedeme-v-tom-spolecne-vzbudila-zajem-domovu-pro-seniory.html

Štědrý den

Když 24. prosince vykoukla první hvězdička, sešli se obyvatelé a vedení našeho DpS u slavnostní vánoční večeře. Panovala velmi příjemná, hřejivá a laskavá atmosféra.  Každý měl na tváři úsměv a v očích jiskřičky.

Vůně jehličí, vánočního cukroví i zpěv koled přenesl každého z nás alespoň na chvilku do vzpomínek mládí a dětství…ke svým nejbližším – maminkám a tatínkům. K jejich něžným pohledům, pohlazení a radosti z našich údivů, úžasů a překvapení nad vánočním stromečkem, který nám připravili. Nebyl sice tak nablýskaný, zářící a monumentální, jako ty dnešní dovedou být, ale vyzařovala z něj zvláštní energie. Energie, kterou umí vyzařovat jen domov.

Ten podvečer ji pocítil snad každý. A i když už jsme si pak „jen“rozdávali dárky, smáli se a laškovali, hřála nás dlouho do noci.

Sylva Bučková

Setkání s dětmi z MŠ Jesenická

ImageSluníčko se koulelo nízko nad obzorem, vítr pískal pozdně podzimní písně a svým ledovým doprovodem se nám snažil naznačit, že zima už ťuká na vrátka…. Bohužel, nemůžeme, než souhlasit. Ale zima nám, kromě sněhu, vánice, chumelenice či ledovice, přináší i jedno z nejkrásnějších období roku – Vánoce.

Maminky pomalu smejčí a gruntují, z některých bytů už se line vůně cukroví, aby do adventu, který se blíží, bylo takřka hotovo.

Je to období, kdy prarodiče jsou usměvavější, rodiče starostlivější a tajuplnější a děti poslušnější /jenom, aby si to letos Ježíšek nerozmyslel). Ale všichni dohromady tak nějak dojemnější. Snad střípkem starosti nad tím, zda se svým dárkem trefí do vkusu, nebo zda byla odeslána všechna přání a přáníčka příbuzným a známým, se kterými se nemůžeme setkat osobně. SMS, DMS, e-maily – no v nejvyšší nouzi…, ale vlastnoručně vyrobené přáníčko je přece jen vlastnoručně vyrobené přáníčko. Má v sobě kus srdce a lásky toho, kdo obdarovává a pohladí duši tomu, kdo jej dostává.

V rámci projektu „Mezi námi“ jsme se opět sešli s našimi malými přáteli z MŠ Jesenická.  Ti se s námi proměnili ve výtvarníky a společně jsme mohli začít pracovat. Ať už to byly ručičky malé, hebké a jemné nebo větší a vrásčité, všechny vystřihovaly andělíčky, kreslily rodiny, vykrajovaly vločky a ornamenty, aby nakonec ze všech těchto komponentů vykouzlily přáníčko s usměvavým andílkem, obrázkem rodiny a s přáním krásných Vánoc celé rodině.

Svá dílka si všichni vzali domů. A byli letos určitě první, kteří své nejbližší potěšili tím, že na ně myslí…

Sylva Bučková

Staročeské Vánoce

Ve dnech 3. a 4. prosince se v prostorách DpS a v místní části Image„U Mnicha“ uskutečnil  - za účinné spolupráce Osadního výboru v Mnichově a DpS – projekt „Staročeské Vánoce" a rozsvícení vánočního stromku.

Již několik dní předem se čistily skořápky ořechů, chystaly svíčky, shánělo se olovo, jmelí. Vyráběla se výzdoba ze slámy, sena a šišek, vonělo jehličí, perníčky i jablíčka… Dokonce jsme zvládli vytvořit Betlém v živé velikosti - i se třemi králi. A protože jsme nevěděli, jaké počasí nás v dané dny překvapí, objednali jsme si živého oslíka, aby v případě nutnosti zahříval svým dechem jezulátko v chlévě. Vašek, jak se lichokopytník jmenoval, se okamžitě stal celebritou číslo jedna, a jako taková měl i své manýry. Pokud se procházel dle vlastní vůle po zahradě, byl v pohodě – do té chvíle, než místo přichystaného sena a slámy začal užírat z jesliček jezulátku… Po zralé úvaze a s obavou, aby nám do začátku akce neožral i Josefa s Melicharem, se Venda zavřel do altánku, což se mu však prudce nelíbilo a přestal komunikovat. Postavil se zadkem k východu a na nikoho nereagoval. Jakmile se mu však zazdálo, že už nás svou nepřítomností potrestal dost, otočil se a …. aniž by se kdo nadál, vyhodil závoru ze zábran takovou razancí, že chvíli rotovala vzduchem jako vrtule dvojplošníku… a byl volný… A tak i zůstal. Jako svobodný byl kamarádský, pořád vyžadoval pozornost a nejraději by se nastěhoval do domova. Koza Líza, která mu měla dělat společnost, tak zůstala až na druhém místě… Do vyzdobené jídelny se začali scházet mobilní a svážet imobilní uživatelé /kterých bylo přes třicet/, aby se zúčastnili tradičních vánočních činností – např. pouštění lodiček, krájení jablíček, lití olova, výroby ozdob nebo házení papučí…

Na úvod podpořila pravou vánoční atmosféru paní Gryczová, která si se všemi účastníky zazpívala několik koled a pak už to začalo – tvořilo se, vyrábělo, fantazírovalo nad odlitky z olova, zpívalo se -  a k tomu všemu se pojídaly křížaly, perníčky a popíjel  svařáček …Čas utekl jako voda, začalo se smrákat a čekala nás poslední atrakce prvního dne  -  rozsvícení vánočního stromu na zahradě DpS. Vzhledem k tomu, že se akce zúčastnili nejen všichni uživatelé DpS, ale také mnichovští spoluobčané, přijely i obyvatelky z domu s pečovatelskou službou, členky KLŽ a návštěvou nás poctili i představitelé města, poděkoval všem za zájem podporu a výbornou atmosféru ředitel, pan Mgr. Jan Vavřík.

V pátek ráno, kdy ještě tma objímala domov, se už mnozí uživatelé nemohli dočkat kulturního vystoupení olomoucké skupiny Viola. Pánové v kvádrech a kravatách, dámy ve slavnostních šatech, vyčesané a vymalované se nechali unášet na lidových tónech i na známých písničkách napříč všemi žánry. Své hlasové schopnosti však předvedli ten den ještě několikrát. Když se dohadovali s čertem o mikulášskou nadílku a když opětně zpívali koledy – tentokrát v Mnichově „U Mnicha“, kam přišli podpořit mnichovské spoluobčany, zúčastnili se jejich rozsvícení vánočního stromu a užili si nádherného ohňostroje. 

Byly to dva hektické dny, které by nebylo možné realizovat bez pomoci. Proto obrovské dík patří všem, kteří se nějakou měrou na akci podíleli – ať už pečovatelky, které tu byly mimo prac. dobu, údržbáři, vedoucí dílen – zejména paní Tomanové, pradlenky, švadlenky, uklízečky, žákům ZŠ, panu Svobodovi za zapůjčení osla Vaška, paní Burdové za zapůjčení kozy….

Sylva Bučková

Projekt Nadace ČEZ - Pomáhej pohybem
Image

Vážení přátelé,
náš domov pro seniory se před čtrnácti dny přihlásil do projektu skupiny ČEZ – Pomáhej pohybem. Cílem tohoto projektu je vytvoření mezigeneračních vazeb mezi seniory a dětmi ze základní školy, mateřské školy, dětského domova a širokou veřejností.

Jsme rádi, že veřejnost do tohoto projektu šla s námi. Děkujeme všem lidem, kteří si stáhli do svého chytrého telefonu (systém iOS či Android) mobilní aplikaci EPP od Skupiny ČEZ – Pomáhej pohybem.

Dostali jsme za úkol nasbírat přes 112 tisíc bodů, což se nám dne 22. 11. 2015 podařilo. Díky tomu nám Nadace ČEZ přispěje 65.000,-Kč na nákup kompenzačních pomůcek, bubínků na muzikoterapii, vybavení domova, sportovní pomůcky, barevné papíry, tužky, pera, štětce, barvy, apod. Vybavení rovněž využijeme při pravidelných setkáváních našich seniorů s dětmi z MŠ Jesenická, Vrbno pod Pradědem.

Děkujeme všem za pomoc

Mgr. Jan Vavřík

Den seniorů

22. 10. 2015

Je čtvrtek 22. října. Od brzkého rána se naši senioři těšili na akci, která propukla půl hodiny po poledni. Nažehlené košile, kravaty, obleky, sváteční halenky a šaty dávají tušit, že se chystá něco neobvyklého.

Nicméně již mnoho dní předem mají všichni pracovníci plné ruce a hlavy práce. Za účinné pomoci seniorů chystají výzdobu, program, shání sponzory a zvou významné osobnosti města, kraje, sociálních institucí atd. Mnozí nehledí na pracovní dobu a obětují svůj čas, což jen potvrzuje jejich vztah k tomuto – ne povolání, ale poslání, za což jim patří velký dík.

A co že to tak významného bude? No přece náš Den seniorů.

Hlavním sponzorem této akce je 1. místopředseda vlády a ministr financí Ing. Andrej Babiš se svým koncernem AGROFERT, jehož součástí jsou firmy Penam, Kostelecké uzeniny a Vodňanské kuře. Dalšími sponzory jsou firma Dussmann, Expol Trade, pan Michalus, Yachtsport – Mgr. Tomáš Svoboda, Plasty Paňák, lékarna Magnus, firma Kamenský – stavby a konstrukce, taxi Svozil, Violka – Jan Palyza – květinářství, zahradnictví a květinářství U Muzea - paní Urbánková, pan Krejčí, pan Blahuš, pan Flok. Mnohokrát všem děkujeme, protože jejich zásluhou jsme mohli připravit a prožít tak krásné odpoledne.

Za podporu a slova uznání děkujeme i vzácným hostům, z nichž jmenujme například místostarostky města paní Kubíčkovou a Ing. Müllerovou. K dalším hostům patří paní Trzaskalíková a paní Janků ze Střechy, členové KLŽ, správce Kongregace milosrdných sester Boromejských – Ing. Fanc, sestra Marie Blanka Kadlčíková – ředitelka DpS v Opavě, pan Karel Michalus, paní ředitelka Bc. Jarmila Šíblová se svým týmem z DpS Bruntál, otec Mgr. Marek Žukowski, bývalá paní ředitelka DpS paní Dana Magdálková, Bc. Jana Juřenová, MSc., privátní lékaři, kteří se starají o naše klienty a mnoho dalších, jejichž výčet by zabral ještě spoustu místa.

Speciální poděkování patří paní Zipsové a řediteli divize stravování firmy Dussmann, panu Mgr. Martincovi za přípravu rautu. O servírování občerstvení se postarali žáci SOŠ Bruntál.

Program, který se nesl v duchu hudby a tance, uváděla úžasným způsobem paní Monika Ševčíková, fotodokumentace se ujal pan L. Olejníček a videodokumentace pan K. Soukop. Například zpěv pana Kamila Kováče byl natolik profesionální, sugestivní a dojímavý, že se až mnohým tajil dech... Pánové si zase pečlivě čistili brýle, když se ozvaly orientální tóny a na pódium vpluly břišní tanečnice, které v dalším vstupu - coby havajské tanečnice – obdarovaly nejednoho návštěvníka věncem z květů. Nehynoucí aplaus však mělo vystoupení dětí z MŠ Jesenická Vrbno a Stonožky Bruntál, jedním slovem – bombastické. Celé odpoledne hrála k tanci a pohodě cimbálová muzika Radhošť s primášem Ctimírem Štruncem, která hrála nejen „na dobrú notečku“, ale svým laskavým a milým vystupováním i „na dobré srdéčko“.

Na této akci byly rovněž prezentovány dva velké projekty – fotogalerie ze starých časů s názvem „Mnichov v obrazech“ - fotky Mnichova a jeho života od konce 19. století. Expozice je stálá a bude zpřístupněna i široké veřejnosti. Druhým projektem je zahradní terapie pro méně pohyblivé klienty, jelikož zahradničení může seniorům poskytnout přirozenou motivaci „vstát a jít“, protože klienti vědí, že o kytky se musejí starat, aby je udrželi naživu. Kontakt s rostlinami pomáhá seniorům aktivovat paměť, pozornost, myšlení, tvořivost, zlepšuje jemnou motoriku, svalovou sílu, povzbuzuje různé smysly, zvyšuje sebevědomí a snižuje stres. Mobilní zahrádky umožňují snadný přístup k rostlinám. Jsou navrženy tak, aby nabízely seniorům možnost znovu se dotknout rostlin i sluncem prohřáté hlíny. Oba projekty zaslouží obdiv, úctu a velké poděkování panu Davidu Valachovi, vedoucímu přímé péče našeho DpS za jejich realizaci.

Sylva Bučková 

Naši malí, ale velcí kamarádi

Dne 5. 10. 2015 jsme v našem Domově pro seniory přivítali nové kamarády. Byly to děti z Mateřské školy Jesenická z Vrbna pod Pradědem. Děti nám předvedly příjemné představení, zazpívaly hezké písničky a pro naše seniory přichystaly hezký dárek – kytičky se svými vlastními fotografiemi. Naši klienti byli velmi potěšeni, dárky jim udělaly velkou radost. Naše setkávání realizujeme pod záštitou obecně prospěšné společnosti Mezi námi z Prahy, která nás v mezigeneračních setkáváních velmi podporuje. Fotogalerii brzy zveřejníme na našem Facebooku.
Tato akce nebyla poslední. Děti vystoupí i 22. 10. 2015 na Dnu seniorů v našem zařízení.
Děkujeme paní Lesniakové z Mateřské školy za příjemné dopoledne. Na další aktivity se velmi těšíme.

Za Domov pro seniory Vrbno
Jan Vavřík

Spolupracujeme s Kontem Bariéry – Nadací Charty 77

Dne 5. 10. 2015 jsme obdrželi radostnou zprávu. Náš projekt, který byl v červenci předložen Kontu Bariéry – Nadaci Charty 77, byl schválen částkou 36 000 Kč. Obdržíme díky tomuto projektu nové invalidní vozíky pro naše klienty. 
Děkujeme ředitelce nadace paní Mgr. Boženě Jirků a radě projektu ve složení:

Luboš Beniak, MUDr. Martin Bojar, CSc., PhDr. Běla Hejná, Jan Kačer, MUDr. Jan Marušiak, CSc., PhDr. Jan Pičman, Jiří Lábus, PhDr. Jiřina Šiklová, Ing. Jindřich Štěpánek, PhDr. Dana Štěrbová, PhD., Jaroslav Šturma, MUDr. Lia Vašíčková a PhDr. Ludmila Vostřáková.

Za Domov pro seniory Vrbno
Jan Vavřík

Červenec 2015

Domov pro seniory v místní části Vrbna pod Pradědem Mnichově má od tohoto červencového týdne svého patrona. Stal se jím první místopředseda vlády a ministr financí České republiky, předseda hnutí ANO Ing. Andrej Babiš. V dopise řediteli DPS Mgr. Janu Vavříkovi přislíbil, že se do Vrbna pod Pradědem za seniory rád vypraví při první vhodné příležitosti. Jako politik si uvědomuje, že péče o seniory a jejich život není v naší zemi středobodem veřejného dění, proto rád přijal nabídku stát se patronem DPS v Mnichově.

potvrzení o patronátu ministr financí (31kb)