Velikonoční veselice, 12. 04. 2017

ImageVe středu 12. dubna byla dle názvosloví pašijového týdne středa Škaredá. Škaredá nebo také Sazometná, která připomíná Jidášovu zradu, tedy škaredý skutek. Sazometná proto, že se v ten den vymetaly saze z komína. Tento den se sice uklízí, ale přesto bychom se neměli škaredit. Podle jedné lidové pověry by se totiž zakaboněná tvář opakovala každou středu v roce. 

Tak to jsme dodrželi do puntíku. Uklizeno bylo, saze z komína, které byly seřazeny podle velikosti, si posedaly na komínový kartáč. Jen pětice černých nezbedníků se uvelebila kominíčkovi na nose, nám všem pro štěstí. Nastrojení, vymydlení, vymalovaní, usměvaví, zkrátka vystajlovaní, jsme netrpělivě čekali na naši oblíbenou hudební skupinu „Škrpál“, která nás měla svými písněmi provázet velikonočním rejděním. Taneční parket byl přichystán, usměvaví chlapci se dostavili, aparaturku sestavili, nástroje naladili a tak jsme mohli začít.

ImageNeodolatelný, podmanivý hlas pana Košaře nám všem – jako vždy - vykouzlil nejen úsměv na tváři, ale také husí kůži jak pralinky po celém těle. Hold charisma je charisma, a když navíc zanotuje na „lidovú notečku“ či se ozvou romantické tóny písní vonící dálkami, to teprve nastává to pravé, nefalšované slastňoučko…a že bylo. Zpívalo se, tančilo se, ale nejen to. Ve chvílích krátkých přestávek mezi hudebními bloky se soutěžilo v chytání ryb. Jakkoli by se tato disciplína mohla zdát jednoduchá, tak nikolivěk, umí dát pěkně zabrat. Leč naši závodníci se jí zhostili se ctí a každý si svou rybku vylovil. Protože jsme lidumilové, všechny jsme je zase pustili domů, i když mezi nimi nebyla žádná zlatá, aby nám mohla splnit přání. Našim přáním bylo, aby se nám odpoledne vydařilo – a to jsme si splnili beze zbytku sami. I bez zlatošupinaté ichtysky.

Sylva Bučková

Projekt Jedeme v tom společně 2 aneb Jedeme do Paříže nabírá na síle!

Sledujte FB soutěže: ZDE, kde budeme umísťovat nejčerstvější informace. Blíže k projektu také: ZDE. Oficiálně se přihlásila tato zařízení:

Image​​​​

 

1. Domov pro seniory Vrbno pod Pradědem

2. Domov pro seniory Bruntál – Centrum Pohoda Bruntál

3. Senior domy Pohoda Jablunkov

4. Senior domy Pohoda Třinec

5. Domov pro seniory Ostrava – Slunovrat

6. Domov pro seniory Světlo Drhovle a Písek

7. Domov pro seniory Gladera Pardubice

8. Domov pro seniory Vychodilova Brno

9. Domov pro seniory Červenka

10. Domov pro seniory Havířov, Luna

11. Domov pro seniory Česká Kamenice

12. Domov pro seniory Vesna, Orlová

13. Domov pro seniory Strážnice

14. Domov Slunečnice Ostrava

15. Domov pro seniory Bechyně

16. Domov Bílá Opava, p. o.

17. Domov pro seniory Ondráš, Brušperk

18. Sociální zařízení města Bílovce, Bílovec

19. Centrum pro seniory Zahrada, Bystřice pod Hostýnem

20. Domov pro seniory Dubina, Pardubice

21. Senior rezidence Chrudim

22. Domov pro seniory Centrin CZ s.r.o., Zruč nad Sázavou

23. Sociální služby Chomutov, Domov pro seniory

24. Domov pro seniory Příbor

25. Domov Duha, Nový Jičín

26. Domov pro seniory Krnov

27. Domov pro seniory, Zahradní Město, Praha 10

28. G-centrum Mikulov

29. Domov pro seniory Anavita, Olomouc

30. Senior centrum Blansko, p. o.

31. Domov pro seniory Černá Hora, p. o.

32. Domov pro seniory sv. Hedviky – Kravaře, p. o.

33. Sociální služby Vsetín, p. o., Domov seniorů Karolinka – Vsetín

34. Sociální služby Vsetín, p. o., Domov pro seniory Rožnov pod Radhoštěm

35. Sociální služby Vsetín, p. o., Domov seniorů Jasenka – Vsetín

36. DS Seniorpark Valašské Meziříčí

37. Lůžkové a sociální centrum pro seniory o.p.s., Chrudim

38. Domov pro seniory Pilníkov

39. Sociální služby Libina

40. Anavita a.s., DS Kréta Terezín

41. Domov se zvláštním režimem "Čtyřlístek", MÚSS města Plzně

42. Domov pro seniory Praha Chodov

43. Domov pro seniory Mikuláškovo náměstí, Brno

44. Domov Březiny, p.o., Petřvald

45. Domov Sedlčany

46. Středisko sociálních služeb města Frýdlant nad Ostravicí

47.  Domov pro seniory u Moravy, Kroměříž

48. Domov ve Vlašimi

49. Domovinka - sociální služby, o.p.s.

50. MSSS v Mostě - p.o. Domov pro seniory J. Wolkera

51. Zariadenie pre seniorov KATKA , SLOVENSKO

52. Domov pre seniorov, Stará Ľubovňa, SLOVENSKO

53. Domov pro seniory Anavita, Modřice

Blíže k projektu naleznete: ZDE

 

My Tři králové jdeme k Vám, štěstí, zdraví vinšujem Vám… 

Tak tu máme pátek – 6. ledna. Nekončí nám pouze první pracovní týden tohoto roku, ale také vánoční čas. A tak jsme si dnes udělali Tříkrálové dopoledne, kdy jsme shlédli poetický film „Krakonoš a lyžníci“. Následně jsme si připomněli některé zajímavosti o Třech mudrcích z východu, o které bychom se s vámi rádi podělili. A tak vězte, že:

Svátek Tří králů je dvanáctým (a posledním) dnem Vánoc, po tomto dni začíná období masopustu plné zábavy a her. Svátek je totožný se slavností Zjevení Páně, slavící se ve všech východních i západních církvích šestého ledna.

Západní křesťanství slaví památku sv. Tří králů dne 6. ledna. Oproti tomu východní církve si připomínají příchod Tří mudrců do Betléma už 25. prosince (tedy na svátek Narození Páně).

Svátek Tří králů byl i posledním dnem ve vánočním období, kdy se koledníci vydávali na koledu. Tříkrálová koleda patří mezi nejznámější, vždyť kdo by neznal: „My Tři králové jdeme k Vám, štěstí zdraví vinšujem Vám“.

Vánoční období nazývané také jako vánoční okruh se uzavřelo hned první následující neděli po svátku Tří králů. Oslava narození Ježíše Krista skončila a následovalo liturgické mezidobí, které mělo připravit věřící na největší křesťanský svátek - Velikonoce.

Pro pravoslavné věřící však Vánoce 6. lednem teprve začínají. Ve východní liturgii na tento den připadá jeden z nejdůležitějších svátků pravoslavné církve - svátek Zjevení Páně (původní svátek Ježíšova zjevení se světu).

Kdo byli ti tři mužové?

 • V běhu času se role tří králů, přicházejících do Betléma s dary pro novorozené dítě, měnila jen nepatrně. Podle pověstí už ve třetím století našeho letopočtu byli tito tři muži účastni vítání narozeného Ježíše.
 • Nepřišli s prázdnou – přinesli dary právě tak, jako pastýři, přispěchavší k jeslím s dary ze svých stád. Původně byli tito tři mužové pohanskými mudrci či hvězdopravci z Arábie, kteří vyčetli z pohybu hvězd proroctví, že z rodu Jákobova vzejde nová hvězda, budoucí král Izraele.
 • V šestém století se z mudrců stávají králové, jejichž počet je odvozen od tří darů, s nimiž do Betléma přišli. O století později pak dostávají jména, u nás počeštěná do podoby Kašpar, Melichar a Baltazar.

Dary a podobenství

 • Tři králové přinášeli do Betléma dary v té době velice vzácné: zlato, kadidlo a myrhu (latinsky myrra), představující zároveň všechna tehdy známa skupenství hmoty. Zlato již v té době bylo žádaným a drahým kovem (pevné skupenství), kadidlo jako vonná pryskyřice se pálilo k vykuřování prostor při náboženských obřadech (plynné skupenství).
 • Myrha je načervenalá pryskyřice některých stromů rostoucích v Orientu a Africe, a používala se smísená s vínem jako utišující prostředek, nebo k výrobě mastí (tekuté skupenství). Podle pověsti to byla právě myrha s vínem, podávaná Ježíšovi na jeho poslední cestě.
 • Tváře králů přinášejících dary mají také vyjadřovat podobenství o třech obdobích života: první má tvář mladíka, druhý podobu zralého muže a třetí král představuje starce. Tři králové nebyli nikdy svatořečeni, ale jsou patrony poutníků a hříšníků. Jejich údajné ostatky jsou uloženy v kostele svatého Petra v Kolíně nad Rýnem.

K + M + B

 • Původní počet mudrců (králů) není nikde v Bibli zmiňován, o třech mužích prvně píše až ve třetím století jeden z církevních spisovatelů. Do té doby byl jejich počet různý, objevují se i zmínky o dvanácti mudrcích.
 • Dlouho byli tito muži bezejmenní, teprve když asi v sedmém století pověst o nich zlidověla a stali se součástí vánočních betlémů, zůstali králové pouze tři a dostali jména Kašpar, Melichar a Baltazar.
 • Z pověsti o třech králích se stala tradice udržovaná až do dnešních časů. Do bílého roucha oblečení chlapci (nebo i muži), chodili šestého ledna od domu k domu a posvěcenou bílou křídou psali na dveře obydlí i chlévů známé K + M + B.
 • Nápis se obvykle vysvětluje jako iniciály jejich jmen, původní C bylo nahrazeno literou K, i přesto bylo možné C vykládat jako iniciálu jména Casparus. Známý nápis značí však formuli požehnání, jehož původní text byl latinský a zněl „Christus mansionem beneficat“, ve volném překladu „Kristus ať žehná obydlí po celý rok“. Proto je vždy v nápisu uváděn i letopočet.
 • Křížky mezi písmeny neznačí matematické plus (tedy nikoliv Kašpar plus Melichar plus Baltazar), ale tři kříže symbolizující Nejsvětější Trojici, tedy Otce, Syna a Ducha svatého.

Sylva Bučková, Dps Vrbno

Mikulášské rejdění, 07. 12. 2016

ImageV noci rejdily větry o 106, možná o 107, a zřejmě hrály svou oblíbenou hru v kuželky, neb tolik popadaných stromů v blízkém i širokém okolí nepamatujeme. S rozedněním se uklidnily, kopce je ukolébaly do spánku a z bílých beránků na obloze se začaly sypat sněhové vločky. Každá se lehce až rozverně snášela ve své ojedinělé kráse k zemi a společně pletly roláky, rukavice, čepice a beranice stromům a keřům. Bílým plédem pokryly zem i střechy domů a předvedly nám nádhernou ladovskou zimu jako z pohlednice.

A v tento krásný den nás v rámci projektu „Mezi námi“ navštívily děti z MŠ Jesenická Vrbno, abychom společně s našimi seniory tvořili novoroční přáníčka, rybičky, zvonečky, stromečky a andílky z keramické hlíny. A tak se hnětlo, válelo, vykrajovalo a zdobilo.

Náhle „cink“! A zas opět „cililink“.

A pak, kde se vzala, tu se vzala, mezi futry čertí hlava, jazyčisko po břušisko, hlavu jeden plamen. Než bys řekl „uf“, za ním druhý belzebub. Když odfrkli, rozklepaly se brady všech přítomných.

ImagePrůvod ale stále nebyl kompletní. Objevil se také Mikuláš. Omluvil se za zpoždění, prý se zdrželi v Praze. Vysvětlovali totiž těm našim dorostencům v Senátu, že heslo, podle kterého se řídí: „naděl sobě“, si mírně popletli. Původně totiž znělo „Národ sobě“ pro účel našeho nejslavnějšího divadla. A jednání v dolní komoře parlamentu jej tak znechutilo, že se takřka vzdal svého svatořečení. Bodejť, když i sám Lucifer po jejich tlachání zavřel peklo se sdělením - „Sodoma v komoře, komora v Sodomě…“ a vyhlásil sanitární den. Obával se totiž, že mu vytunelují peklo.

No, pak se ale na tváři Mikuláše objevil úsměv a láskyplně naslouchal básničkám a písničkám dětí i těch ve věku pokročilém. Poté se pustil do nadělování. Mezi tím venku vykouklo sluníčko a doprovodilo mláďátka do školky.

Naši senioři si však užívali slavnostní atmosféry dál. Do tance i ku zpěvu jim zahrála hudební skupina Viola z Olomouce. Tančilo se, zpívalo a rejdilo do pozdního odpoledne. Byl to náročný, ale krásný den.

P. S. A protože jsme všichni vstoupili do nového roku, popřejme si společně hlavně zdraví, nejen sobě, ale také těm, které milujeme. Pokud totiž máme zdraví, máme i štěstí, pohodu i důvod k radosti.

Sylva Bučková, Dps Vrbno

Náš další projekt podpořen částkou 66 000 Kč​

ImageDnes jsme obdrželi příjemnou zprávu. Náš projekt na další spolupráci s MŠ Jesenická byl na rok 2017 podpořen částkou 66. 000 Kč. Díky tomu naše mezigenerační spolupráce může pokračovat i v následujícím kalendářním roce. V plánu jsou rukodělná dopoledne, sportovní dopoledne, společné výlety, sázení stromečků a bylinek, užijeme si společné přednášky o Jesenících, rytmická cvičení – společně s dětmi, minigolf – společná a smíšená družstva, společnou návštěvu divadelního představení, pantomimu a komunikační dovednosti. Máme v plánu výlet do Karlovy Studánky, posezení na zahradě domova, opékání, obnovíme čtení dětem před spaním a další aktivity. Těšíme se a děkujeme Nadačnímu fondu Agrofert.

Zooterapie, 24. 11. 2016

V rámci zooterapie jsme 24. 11. 2016 přivítali vzácnou návštěvu. Obě zvířátka dostala také svá nová jména: Anička a Karel!

Hanka Křížková a Tomáš Savka zpívali v našem domově, 21. 11. 2016

ImageV pondělí, 21. listopadu 2016, jsme na našem domově přivítali velmi milé hosty – Hanku Křížkovou a Tomáše Savku – dvě, především muzikálové, hvězdy. Hanka je zosobněný smíšek, kterému se smějí kukadla snad i ve spánku a serotonin s endorfinem kolem sebe rozhazuje po lopatách.  Jak nám na sebe prozradila, narodila se ve Strakonicích, v muzikantské rodině (tatínek byl dirigent a hrál na několik hudebních nástrojů, maminka nádherně zpívala a hrála ochotnické divadlo). Tím byl předurčen její vztah k hudbě a komediantství.
Od dětství se snažila na sebe upozornit hereckými či pěveckými kreacemi. Všem rodinným návštěvám zpívala a recitovala. A už od mládí se toužila stát herečkou nebo zpěvačkou. Jak nám řekla – její koníček se stal i jejím povoláním – a je to na ní i jejich výkonech vidět a hlavně slyšet. Má za sebou přes 20 muzikálů, ve kterých excelovala (Drakula, Jeptišky, Krysař, Bídníci, Carmen, Golem, Mrazík…) Ovšem její srdeční záležitostí je stále swing, šanson a blues.

Sháněli jsme ozvučení, aby bylo opravdu slyšno i pro ty, kteří mají sluchový handicap. Funkční ozvučení jsme sehnali, leč…selhala elektroinstalační inteligence, takže ozvučení funkční, leč nefungující… A to bylo jediné štěstí, protože jinak by se z nás všech – během vteřiny – stali lidé se sluchovým handicapem. Hančin hlas jak zvon totiž prosvištěl prostorem, roztáhl se do všech koutů a zavrtával se i do těch nejmenších skulinek v prostoru, takže kladívko, třmínek i kovadlinka v uších se rozrezonovaly tak, že měly co dělat, aby nepráskly do bubínku…a neperforovaly jej z opačné strany, než bývá zvykem… Úžasná žena a úžasný hlas.
ImageNo a Tomáš Savka! – krásný, charismatický, mladý muž, jehož pěvecká kariéra začala v roce 2003 – v první řadě „Česko hledá Superstar“, kde skončil na čtvrtém místě. Jak nám sám řekl, narodil se v Karlových Varech, od čtyř let hrál na housle, rád zpíval. Hudební vzdělání ukončil na Ježkově konzervatoři v Praze. Za deset let na hudební scéně si svou pílí a pracovitostí získal své místo na slunci. Kromě sólové kariéry se trvale věnuje muzikálovému divadlu (na jeho kontě je přes dvacet pět muzikálových rolí), vystupuje v operetě, ale nevyhýbá se ani projektům na ledě – např. Nebeské hrany s krasobruslařskými hvězdami Jevgenijem Pljuščenkem a Tomášem Vernerem. V ostravském NDM se poprvé představil v muzikálu Evita v roli Che, za kterou získal Cenu Thálie 2014. A když zazpíval píseň My Way od Franka Sinatry, postavily se i depilované chloupky, protože jeho výkon byl nejen srovnatelný, ale (ukamenujte si mne) ještě lepší než božského Franka.

Život mezi divadelním jevištěm a koncertním pódiem se stal pro oba protagonisty splněným snem i prací, kterou stojí za to si naplno užívat - a to bylo vidět. Mnohokrát děkujeme.

Sylva Bučková, DpS Vrbno

Podzim v Domově seniorů aneb Od Ivany Zemanové po Advent

Image„Tento způsob léta, zdá se mi poněkud nešťastným“, děl mistr Důra - při pohledu na přístroj Celsiův ve slavném díle Vladislava Vančury „Rozmarné léto“. A jelikož podzim letošní si s létem Vančurovým nic nezadá, mohli bychom - v duchu tomto – postoupiti o level výše a konstatovati: „Tento způsob podzimu stojí za psí štěk!“  Každý den stejný scénář – mlhu střídala nízká oblačnost, nebo na nízkou oblačnost padala mlha. A tomu vpravdě začala odpovídat i nálada většiny lidiček. Ale my jsme se této depresivní náladě postavili, protože jsme silní jedinci, ale také hlavně proto, že nás čekala velmi vzácná návštěva – manželka pana prezidenta, paní Ivana Zemanová.

Po manévrech ochranky jsme všichni (s mírnou nervozitou) očekávali, jaká bude… Ať si kdo chce, co chce, říká, ať si Kalousek slzy utírá; pravdou zůstává, že se objevila křehká, jemná, elegantní, krásná a neskutečně příjemná paní, která se velmi živě zajímala o domov a její obyvatele. Prohlédla si právě rekonstruovanou zahradu, prošla si domov, převzala dárek, pobesedovala s uživateli na pokojích. A než jsme se nadáli, její čas vyměřený pro návštěvu u nás se nachýlil ke konci. Že to byla návštěva příjemná oboustranně, svědčí fakt, že jsme záhy obdrželi z Kanceláře prezidenta republiky poděkování za příjemné pobytí.

Kromě návštěvy paní Zemanové nás v listopadu čekaly ještě další 2 velké akce, jejichž zabezpečení a organizace si vyžádaly značné úsilí, leč výsledek stál za to.

Image16. listopadu se uskutečnil Den seniorů, který byl zahájen „otevřením“ zahrady - tedy její zrekonstruované části, ve které se nachází – skalky a relaxační zóny, přičemž dominantním prvkem jedné z nich je původní kašna. Na úpravě je znát estetické oko a cit paní Petry Zivčákové, které zdárně sekundoval pan František Černota. Nutno podotknout, že na faktické realizaci se podílela i děvčata z kanceláří, do jejichž čela se neochvějně postavil pan ředitel. O záhony, truhlíky i mobilní zahrádky se starali uživatelé pod vedením paní Tomanové. Ruce k dílu přidala i děvčata z úklidu a prádelny. Nedocenitelná, v tomto směru bezesporu, je práce paní Kupkové, která jako Sisyfos stále dokola plela, přetrhávala a starala se o to, aby na záhonech zářily právě ty květiny, které v ten daný čas mají, aby přinášely jen radost a potěšení všem smyslům těla. Což se dařilo.

I paní starostka velmi kladně hodnotila  práci na našem domově – péči i aktivity, spokojenost uživatelů i jejich rod. příslušníků, čímž nám nalila energii dožil a podpořila v další práci.  

ImagePo prohlídce zahrady nám předvedli svůj úžasný program naši malí kamarádi z MŠ Jesenická, se kterou nás čeká spolupráce i příští rok.  Vřelých ovací se dostalo také iluzionistovi a mágovi Vítu Válkovi. Všichni hosté, přátelé, návštěvníci, rod. příslušníci s povděkem kvitovali nejen program a zábavu, ale i kuchyní připravený raut. Pan Kamil Kováč nás silou svého tenoru zapíchl do židliček a husí kůže jak pralinky nám při vzpomínce na nebeský hlas naskakuje ještě nyní. Po celou dobu nám k tanci i poslechu hrála BT kapela z Krnova, pod vedením pana Jiřího Holinky. Od slepičky kropenaté po kohútika Haberu, od džesíku po Kmocha, od Šumavy po Javorinu i k Tatrám, co se přálo, to se hrálo…

Takto připravený Den pro naše seniory by však nebyl možný bez našich sponzorů. A tak dovolte, abychom upřímně poděkovali těm, kteří se na něm podíleli: Ing. Andrej Babiš, Pradědský lesní závod, a.s., František Krejčí, Yachting Tomáš Svoboda, Propos Petr Obrusník, Naděžda Klíčová, Ludmila Bergerová, Karel Kocián, Pavel Grecman, Pavel Kamenský, Petr Fitz, Pavel Gamovský, fa Kofola, fa Dussmann, řeznictví Kolomý, Květinka Palyza, Plasty Ivo Urbánek, Květinářství Urbánková, Cukrárna Vondrová, pan Radek Blahuš a pan David Valach.

A aby toho nebylo málo, začal nám v listopadu Advent, který přivítáme „Rozsvícením stromečku“ s taneční soutěží, při které nám neodolatelně zahraje kapela pana Petra Košaře. Živé kozenky nám neožraly Betlém, Ježíšek si hoví v jesličkách, přičemž je nám jasné, že kdyby se narodil dnes, asi by ho rodičům vzala do péče nějaká ta horlivá sociálka :-) a děti by měly po Vánocích :-).

Ale protože se tak nestalo, mohu a chtěla bych se s vámi podělit o jednu modlitbu. Modlitbu sv. Františka Saleského – teologa, spisovatele, biskupa ženevského, který žil na přelomu 16. a 17. století.

Ať už jste věřící či nikoli, všichni jsme lidé. A chceme-li se dožít vyššího věku, bez stárnutí a stáří to nepůjde. Takže jedna modlitba starého člověka.

Pane, ty víš lépe než já, že den ode dne stárnu a jednoho dne budu starý.
Chraň mne před domněnkou, že musím při každé příležitosti a ke každému tématu něco říci.

Zbav mne velké náruživosti chtít dávat do pořádku záležitosti druhých.
Nauč mě, abych byl uvážlivý a ochotný pomáhat, ale abych přitom nešťoural a neporučníkoval.

Zdá se mi, že je škoda z přemíry moudrosti nerozdávat – ale ty, Pane, víš, že bych si rád udržel pár svých přátel.

Nauč mne, abych dovedl mlčky snášet své nemoci a obtíže. Přibývá jich a chuť hovořit o nich roste rok od roku.

Netroufám si prosit, abys mi dal dar s radostí poslouchat druhé, když líčí své nemoci, ale nauč mě trpělivě je snášet. Také se neodvažuji prosit o lepší paměť – ale jen o trochu větší skromnost a menší jistotu, když se má paměť neshoduje s jejich pamětí.

Nauč mě té obdivuhodné moudrosti umět se mýlit. Drž mě, abych byl, jak jen možno, laskavý. Starý morous je korunní dílo ďáblovo. Nauč mě u jiných odhalovat nečekané schopnosti a dej mi krásný dar, abych se také o nich dovedl zmínit. Mám vrásky a šedivé vlasy. Nechci si stěžovat, ale tobě, Pane, to říkám – bojím se stáří. Je mi tak, jako bych se musel rozloučit, nemohu zastavit čas. Pociťuji, jak den ze dne ztrácím sílu a přicházím o bývalou krásu.

Byl jsem pyšný na to, že se stále ještě mohu měřit s mladými. Teď cítím a uznávám, že již toho nejsem schopen. Byl bych směšný, kdybych se o to pokoušel.
Ale ty, Pane, říkáš: „Kdo věří ve mne, tomu narostou křídla jako orlovi.“
Dej mému srdci sílu, abych život přijal tak, jak jej ty řídíš. Ne mrzoutsky, ne lítostivě se skleslou náladou, ne jako odcházející, ale jako vděčný a připravený ke všemu, k čemu mě ty ještě povoláš. A k tomu mi dej všechnu sílu srdce.

Amen.“ 

V příštím roce opět čtenou, Sylva Bučková, Dps Vrbno pod Pradědem             

Dostali jsme poděkování z prezidentské kanceláře, velmi si jej vážíme!

Image

 

Odpočinková zóna na zahradě hotova!

Oprava a realizace zahradních prvků dokončena, kašna zachována v původním prvorepublikovém stylu. Těšíme se na jaro, až kašnu uvedeme do provozu, zároveň také dosadíme další zahradní prvky a květiny. Velké poděkování za realizaci patří patronovi našeho Dps panu Ing. Andreji Babišovi, bez jehož pomoci by realizace nebyla možná. Děkujeme!

Vrbenští senioři motivují k přemýšlení další seniory z republiky

ImageDomov pro seniory Vrbno již z počátku roku vymyslel projekt „Jedeme v tom společně“, jehož smyslem bylo motivovat seniory k pohybu (v případě projektu „Jedeme v tom společně“ šlo o jízdu na šlapadle či rotopedu). Do tohoto projektu zapojili vrbenští celkem 23 zařízení, díky jejich snažení se vybavila větší polovina zařízení funkčními rotopedy. Po tomto projektu následovaly „Letní olympijské hry“ přímo ve vrbenském zařízení, kde Domov pro seniory Vrbno hostil šest dalších domovů.

Nyní je tu první ročník „Virtuální univerzity“, projektu pro rozvoj kognitivních znalostí klientů z domovů pro seniory. Záměrem vrbenských bylo všem zapojeným zařízením přichystat zábavný vzdělávací týden prostřednictvím živého vysílání YouTube.

VU byla odstartována dne 03. 10. 2016 přesně v 10:00 hodin v klubovně Dps Vrbno. Přenos ze zahájení byl zprostředkován na kanále YouTube. Účastníkům byly zaslány první otázky pro startovací den. Výsledky úkolů daného zasílají obratem domovy mailem na adresu vrbenských organizátorů. Ve dnech od 04. 10. do 06. 10. 2016 budou vždy v 10:00 hodin na tomtéž videokanálu YT oznámeny výsledky předchozího dne a zadán nový úkol pro konkrétní den. V pátek 07. 10. 2016 bude opět v 10:00 hodin vyhlášen výsledek ze čtvrtku a vyhlášeno celkové pořadí domovů.

Jaké otázky jsme si pro jiné domovy přichystali?

 • Pondělí: zeměpisné otázky (řeky, pohoří, hlavní města, zajímavosti zemí). Limit do 30 otázek.
 • Úterý: přírodopis a biologie (zvířata, rostliny, biologie člověka). Limit do 30 otázek.
 • Středa: naše historie (panovníci, králové, dvacáté století, současnost). Limit do 30 otázek.
 • Čtvrtek: film a televize (třicátá až devadesátá léta, herci, názvy filmů, režisérů). Limit do 30 otázek.

Každé družstvo je čtyřčlenné – senioři + jeden „pracovník“ („pečovatel“, aktivizační pracovník, ředitel apod.), tj. pět lidí celkem, přičemž soutěží pouze senioři.

Na FB Domova pro seniory každý den umisťujeme otázky z konkrétního dne. Zkuste si je!

Jan Vavřík

Návštěva faunaparku Lipová

ImageDne 18. 8. 2016 jsme se – na radu přátel – vydali do fauna parku v Lipové. Přesto, že se nachází velmi blízko frekventované silnice a člověk by čekal lomoz a ruch zvenčí, opak je pravdou.

Když totiž vklouznete brankou do parku, jako byste vešli do jiného světa. Obestře vás klid, pohoda, nádherné, upravené a čisté prostředí, které vás zve k pobytí. Park není nikterak velký, dalo by se říci, že je docela malý, ale jeho uspořádání působí neskonale příjemně a mile. Můžete si vybrat oblast, kterou chcete navštívit – pavilon šelem, terárií, vodní svět, voliéry s exotickým ptactvem… všude je spousta místa kam se můžete posadit a pozorovat zvířata v jejich prostředí. Na těch je vidět, že je o ně pečováno s láskou. Jsou nádherně zbarvená, čistá, hravá a komunikativní.

Na nás nejvíce zapůsobila dvě mláďata – jedno -  tygra ussurijského, kterému je půl roku a jmenuje se Diego. Ač vypadá jak velká plyšová hračka, umí se už pěkně předvést. Své velké špičáky sice ukazuje na odiv, ale stejně se drží v blízkosti své adoptivní psí mámy. Druhé bylo mládě pumy, které má tři měsíce. Koťátko se schovávalo za mámu, ale hlavičku jak lidskou pěst čile vystrkovalo a pozorovalo návštěvníky. Tento malý princ dostal jméno Balú.

Surikatky, věrny svému způsobu života, hlídaly své teritorium. Stojíce v pozoru obhlížely svět. Očička jim kmitala z jedné strany na druhou, neobjeví-li se predátor. Surikatka Julča v pozorování okolí vytrvala, ale Alvin si vyhloubil v písku dolík, do něj si lehl na záda a chytal bronz.

O kousek dál se můžete posadit do trávy či na molo a pozorovat například černé labutě a smaragdové nebo pyžmové kachny, které jsou doménou vodního světa. Tiše a majestátně plují po hladině jezírka a tuto pohodu a klid naruší jen - sem tam – šplouchnutí ryby o hladinu jezírka.

ImageKdyž se nabažíte ticha, navštivte pavilon papoušků. Žako, kakadu, amazoňani a jiní papouškovití představitelé mají většinou hodinu překřikování a štěbetání. Aby se předvedli v celé své kráse, zvednou tu a tam chocholku k obdivu, tu a tam roztáhnou křídla, jako prezentaci přepestré palety barev peří. Na svých průlezkách a větvích dokáží neskutečné akrobatické kousky, až se z toho točí hlava samotným návštěvníkům. Může se vám ale také stát, že přes všechno překřikování k vám dolehne naprosto čistým lidským hlasem „ahoj“. Ač se otočíte a nikde nikdo, hlas k vám promluví znovu… Teprve potom si uvědomíte, že tento sametový hlas patří žakovi šedému. Když mu odpovíte, naprosto čistě vám řekne „čau“… úžasné.

A to nemluvím o dalších obyvatelích parku – opicích, mývalech, leguánu Merlinovi aj.

Když se chcete občerstvit, můžete se posadit v příjemném prostředí restaurace nebo venku. A zatím, co vy si dáte lahodný čaj či kávu, mohou se vaše děti, vnuci i pravnuci proskotačit v dětském koutku.

Tato malá rodinná zoo je jak na míru šitá dětem a handicapovaným lidem, kteří by si netroufli na megalomanské prostory městských ZOO, je pohlazením a oázou pro tělo i duši. Vřele doporučujeme.

Sylva Bučková, Dps Vrbno

Až pod vrcholky hor...

ImageV rámci „Cestománie“, což je aktivita, ve které se touláme po krajích blízkých i vzdálených, jsme tentokrát navštívili naše rodné hroudy­ - Jeseníky. Jeseníky byly a jsou vyhledávaným turistickým místem zejména v zimě, přesto, že barevnější a zářivější podzim s babím létem nikde jinde nenajdete. Vévodí jim hora Praděd, na jehož vrcholku stávala již na začátku 19. století chýše, která poskytovala přístřeší v době nepříznivého počasí.

Počasí nám pár dnů hatilo plány – jak mávnutím proutku byla z jasné oblohy průtrž mračen, nebo se blesky křižovaly, či padla mračna tak hustá, že nebylo vidět na pár metrů před sebe -  takže jsme několikrát připravený výlet museli odložit. Až se konečně zadařilo. Byli jsme na Ovčárně – pod vrcholem Praděda z jedné strany a pod vrcholem Petrových kamenů ze strany druhé.

Všichni byli překvapeni neskutečným počtem návštěvníků – kromě češtiny se ozývala slovenština, polština, němčina, holandština, řečtina, angličtina … že by evropský parlament na vycházce? Asi ne. :-)

Praděd - je nejvyšší horou Moravy s 1 492 m. n. m., na jehož vrcholu stojí televizní vysílač s rozhlednou. Vysílač je vysoký 146,5 metru - původní výška 162 metrů klesla po výměně anténního nástavce v roce 1993. Z veřejně přístupné vyhlídky ve výšce 73 m je za dobrého počasí vidět Sněžka, Lysá hora a Radhošť, vzácně i Vysoké Tatry a Malá Fatra na Slovensku - vrchol vysílače je nejvyšším pevným (byť umělým) bodem České republiky, s nadmořskou výškou mezi 1637 a 1638 metry nad mořem leží výše, než vrchol Sněžky. Nejvýše současně dostupným místem je plošina 20 metrů pod vrcholem.

Původně stávala na vrcholu rozhledna, jejíž stavba byla zahájena v r. 1904. Později dostala rozhledna jméno - Strážní věž Habsburk (něm. Habsburgwarte).  Ke stavbě  byl však použit nekvalitní  materiál z nedalekých Tabulových skal, což mělo vliv na životnost věže. Dík za dokončení stavby patřil členům turistického spolku, kteří stavbu financovali a vykonávali ve svém  volném čase. Proto se roku 1912 podařilo rozhlednu zkolaudovat. Stavba připomínala gotickou hradní věž, měla půdorys 15×14,5 m a výšku 32,5 m. V nejvyšším  7. patře byla vyhlídková plošina. V roce 1957 musela být rozhledna z bezpečnostních důvodů pro veřejnost uzavřena. Plánovaná rekonstrukce se pak již neuskutečnila, protože roku 1959 se celá stavba zřítila. Na vrcholu tak zůstala pouze budova meteorologické stanice a dřevěná útulna. Nicméně – repliku této rozhledny si můžete prohlédnout v parku Základní školy v Karlovicích.

ImageCelsiovy čtyři stupně nás utvrdily nejen v nadmořské výšce, ale také v karové lokalitě. Ledový vítr si to svištěl Velkým kotlem nahoru, Petrovým kamenům zčechral chocholku, u Figury si střihl jednu piruetu, u Sabinky druhou, prosmýkl se kolem nás, až nám naskočila husí kůže jako pralinky a zapraštělo v kostech. V tu chvíli si někteří - mimo občerstvení – dopřáli pár borůvek přehnaných přes destilační přístroj, co by prevence proti nemocem… a už jsme se raději pomalu chystali na návrat. V Karlově Studánce jsme ještě potkali medializovanou skupinu dětí – Made in China, takže se možná už na podzim setkáme s karlovostudáneckým pramenem s nálepkou Made in P.R.C.  – tedy – vyrobeno v Čínské lidové republice (Public Republic of China)… Výlet se všem velmi líbil a těší se na další toulky krajinou… A tak, v souladu s dnešními návštěvníky, zůstaňme evropští - hasta la próxima, amigos ! Y lavar con aqua tibia. 

Sylva Bučková, Dps Vrbno

Náš projekt na úpravu zahrady podpořen částkou 200 000 Kč

ImageDomov pro seniory Vrbno, p. o. se rozhodl upravit nejen vnitřní vybavení, ale také okolní prostředí, které zpříjemní pobyt klientům. Pro tuto skutečnost byl vypracován projekt na obnovu zahradních prvků, pro revitalizaci zahradních komponentů. Již na počátku léta se podařilo odkrýt původní kašnu z první republiky, vytvořit kolem ní odpočinkovou zónu. Tento týden jsme oficiálně obdrželi výbornou zprávu od našeho patrona – ministra financí a 1. místopředsedy vlády České republiky – pana Ing. Andreje Babiše, že náš projekt podpoří částkou 200 000 Kč. Děkujeme! Přestavba zahrady započne v srpnu. Věříme, že se nám podaří opětovně zprovoznit kašnu, vytvořit k ní přístupovou cestu, nakoupit nové lavičky a dosadit na zahradu další rostliny.

Za Dps Vrbno, p. o. Jan Vavřík

Návštěva zámku v Hradci nad Moravicí

ImageVe středu 27. července jsme se vydali na výlet do Hradce nad Moravicí, prohlédnout si zámek a přilehlý lesopark. Protože se zámek nachází v lokalitě od Vrbna dosti vzdálené, a nechtěli jsme zhynouti smrtí hladem a žízní, vyfasovali jsme klasickou českou svačinku – řízeček, šťávičku a další, život udržující potraviny, takže jsme se mohli vydat na cestu…

Mírně podmrakózní nebe nám vyhovovalo – nebylo takové vedro a cesta ubíhala jedna radost. Projeli jsme Krnovem i Opavou a už po nás z dálky – ze zámeckého areálu v Hradci nad Moravicí – pokukovaly Červený a Bílý zámek.

Vůbec se nedivíme tomu, že osídlení této lokality zasahuje až do 8. století, kdy zde vzniklo původně slovanské hradisko, na jehož místě – po požáru hradu Přemyslovců v  polovině 11. století  - započal o 200 let později s budováním nového, rozsahem i výstavností velkorysého gotického hradu – král Přemysl Otakar II. Strategicky výhodná poloha – kdy se celý areál vypíná jako ústřední bod na kopci obtékaném ze západu řekou Moravicí a na východě potokem Hradečnou, přičemž strmé, místy skalnaté srázy nad nimi bezpečně chránily své pány.

Po většinu 14. století byl Hradec sídlem levobočných Přemyslovců a správním centrem Opavského knížectví. V roce 1481 mu byl přiznán statut města, znak a právo trhu. Od 16. století procházel rukama několika zástavních pánů, z nichž poslední byl Kašpar Pruskovský z Pruskova. V r. 1778 přešlo hradecké panství na pruskou knížecí rodinu Lichnovských z Voštic, kteří na počátku 19. stol. - po požáru v r. 1796 - zámek celkově přestavěli v intencích empírového slohu. Došlo také k rozšíření zámeckého areálu o hospodářský Červený zámek a Bílou věž. V držení hradeckého panství se vystřídalo osm knížat Lichnovských v šesti generacích. Každý z nich byl individualitou mimořádného vzdělání, zájmů, schopností a vybraných styků. Vedle panovníků, hodnostářů evropských dvorů, politických a společenských celebrit byly hosty také mnohé veličiny kulturního světa - J. Mánes, J. a R. Altovi,  V. Renner, L. van Beethoven, N.Paganini.

ImageV areálu zahrady byla prezentována díla L. van Beethovena. Velká škoda byla, že zde nebyla ani jedna lavička, abychom se mohli posadit a užít si jeho tónů – například symfonií Eroica, Osudová či Pastorální, nebo jeho romantické skladby – Pro Elišku. Ač ve své době záměrně rušil zavedené hudební konvence a pracoval s ostrými kontrasty melodiky, rytmiky i dynamiky, jeho skladby vytváří nádherný, vyvážený celek.

Kvalita komplexu zámku v Hradci nad Moravicí, situovaném v 60-ti hektarovém přírodně- krajinářském lesoparku výjimečné kompoziční a dendrologické úrovně a cenné sbírky jej řadí mezi nejnavštěvovanější místa regionu. Vřele doporučujeme.

Sylva Bučková

Den seniorů v Krnově

ImageDne 20. července jsme byli pozváni do Krnova na Den seniorů, který pořádal tamní DpS.

Už od božího rána jsme se na návštěvu těšili. Trochu jsme se modlili, aby vyšlo počasí, protože mraky se honily z jedné strany oblohy na druhou, vedro laškovalo s dusnem a bleskovité jevy byly prudce hyperaktivní, jenom se blýsknout…

Cestu do Krnova jsme nezvolili klasickou, ale přírodovědnou. V Karlovicích jsme odbočili směrem na Kamennou boudu a valnou část cesty jsme projížděli lesem. Při otevřených oknech jsme si připadali jak na vycházce, na které jsme tříbili své smysly.  Vůně smrkového lesa má své charakteristické aroma – voní dřevem, lesní smůlou, jehličím, vlhkým mechem, podhoubím a ještě něčím tajemným, které hladí a uklidňuje… Nemusíte vidět, nebo i schválně můžete jen přimhouřit víčka a obestře vás další příjemno - zvláštní ticho… žádný tikot hodin, hučení agregátů, vrzání a zvonění výtahu… jen šelest listů v korunách stromů, zpěv ptáků, šum křídel dravců, ťukání datla či strakapouda, zurčení bystřiny či zaštěkání srnčího, duté bouchnutí šišky do udusaného jehličí, zapraskání větvičky, zaštěbetání stále hladových mláďat v hnízdě… Než si uvědomíme, že všechny tyto vjemy jsou jakési déja vu … jsme v Krnově.

ImageNutno podotknout, že se nás ujal velmi příjemný personál a usadil nás na – nám  rezervovaná – místa, ke „švédskému“ stolu, kde jsme si mohli vybrat laskominy všech barev a chutí – od ovoce, přes sladké až po masové výrobky, džusy, šťávy, čaje, kávy… Měli jsme velmi dobré místo a program, který si pro hosty připravili, byl úžaný – latinskoamerické tance v podání mladých tanečníků i mažoretky, které dohromady vlastnily 38 pravnoučat /jen abychom taktně poukázali na jejich věk/ byly nepřekonatelné. Zazpívali jsme si, zatančili, avšak už odmítali usměvavé, ale stále a stále nám něco nabízející, hostesky. Čas plynul jako voda a museli jsme se pomalu vydat na cestu zpět.

A zase jsme projížděli lesem. A mnohem intenzivněji si uvědomovali fakt, že místa zarostlá lesem mají své nezastupitelné místo na této malebné planetě, že se sem člověk rád vrací – odpočinout, utřídit si myšlenky, zavzpomínat, nabrat sil …"Hlasy lesa" promlouvají magickým kouzlem ducha, který vypráví  příběh se vždy šťastným koncem… jako má pohádka na dobrou noc, kterou předčítáte svým dětem a vnukům  než jdou spát.

Sylva Bučková, DpS Vrbno

(fotografie, pořadatal akce: www.dskrnov.cz)

Čestné uznání pro Domov pro seniory Vrbno najdete níže:

čestnéuznání.pdf (960kb)

I my pomáháme potřebným...

poděkování.pdf (350kb)

Zpráva z Dps Brno, VychodilovaImage

Zúčastnili jsme se Olympijských her pořádaných Domovem pro seniory ve Vrbně pod Pradědem. Soutěžilo se v různých zábavných kategoriích, jako např. hod podkovou, poznávání zvířat i rostlin a zapamatování si různých předmětů. Čtyřčlennému týmu DS Vychodilova se podařilo vybojovat bronzovou medaili, gratulujeme! Pro naše zúčastněné sportovce byly dlouhá cesta i dobře organizačně zajištěná soutěž příjemným zážitkem.

Zdroj článku + další fotografie: ZDE

Den seniorů v Dps Pohoda BruntálImage

Účastnili jsme se Dne seniorů, který pořádalo Centrum Pohoda Bruntál. Připraven byl velmi bohatý kulturní program, příjemné prostředí a výborné občerstvení.

Personál bruntálského domova se o nás velmi příjemně postaral, velmi děkujeme za pozvání a za příjemnou atmosféru.

Pozvánka na akci: ZDE,

celou fotogalerii naleznete: ZDE.

Letní olympijské hry, 16. 06. 2016

Dnes u nás proběhly Letní olympijské hry pro domovy seniorů z Vrbna pod Pradědem, Bruntálu, Krnova, Havířova, Ostravy a Brna. Děkuji všem spolupracovníkům, bez nichž by celá akce nemohla proběhnout! Děkuji také sponzorům - Lékárna J. Klapuchové, Lékárna Dr. Max a Europe Direct Česká republika. Přinášíme první fotogalerii.

Revitalizace zadní zahrady započata!

Započali jsme rekonstrukci zadní zahrady vlastním úsilím. Mj. objevena pod návozem hlíny původní německá kašna. V další etapě se pokusíme sehnat finanční prostředky na její revitalizaci a obnovu - instalaci laviček apod.

Popřáli jsme dětem k jejich svátku!

Dnes na Mezinárodní den dětí jsme přišli pozdravit naše malé-velké kamarády z Mateřské školy Jesenická. Přinesli jsme jim něco dobrého na zub, protože jsme rádi, že je máme!

Posezení před Dps připraveno!

Pro naše klienty jsme dokončili první fázi revitalizace okolního prostředí. Posezení na léto už má své místo!

Upravujeme okolí našeho Dps!

Začínáme zvelebovat okolí. Nakoupili jsme a zasadili nové rostliny před Dps, dnes nám přišel slunečník a zahradní nábytek, které umístíme před zařízení na opravené kachlíky. Záhony upravíme "kačírkem" a bude to skvělé! A na oknech? "Fungl" nové truhlíky a muškáty! A skalka na hlavní zahradě je taky hotová!

Vybavili jsme klientům klubovnu!

Další úpravy budeme realizovat velmi brzy. V současné době se zaměřujeme na relaxační zóny před budovou a na zahradě.

Pozdrav z Brna

Dobrý den, 

ráda bych tlumočila díky za pobyt v Karlově Studánce. Náš klient, pan Jiří Šíma vyhrál poukaz na pobyt v KS. Absolvoval jej tento víkend a byl naprosto nadšený. Takže za něj ještě jednou děkuji a my ostatní se těšíme na LOH :-)

Zdravím,

Iva Dvorská

fyzioterapeut

DPS Vychodilova Brno

Podpořte nás při svém nakupování na internetu! Děkujeme!

Podpořte nás nakupováním na svých oblíbených e-shopech! Věděli jste, že nyní můžete naší organizaci pomoct i obyčejným nákupem na internetu? Přidali jsme se do projektu GIVT, který podporuje neziskové organizace a sportovní kluby. Stačí, když nákupy, které děláte běžně, provedete přes portál GIVT. Část peněz z vaší útraty bude darována nám! Je to opravdu jednoduché, zabere vám to jen několik vteřin vašeho času. A co je nejdůležitější, při nákupu nezaplatíte nic navíc. Více: https://givt.cz/domov-pro-seniory-vrbno

​Děkujeme, Mgr. Jan Vavřík

Středeční skotačení ve Střeše

Image10. února 2016 se uskutečnilo další „výjezdní zasedání“ seniorů DpS do Střechy, kde se spolu s vrbenskými seniory, kteří za námi přišli strávit část svého volného času, zúčastnili připravených aktivit. Pro dobrou náladu jsme si zazpívali prostonárodní i sprostonárodní písně, ať už jsme měli hlas jak Margita, či odešel do hlasivkového důchodu. 

A protože se to kolem dokola hemží chřipkovými viry, počasí s námi laškuje jak na apríla, naše těla jsou oslabená a volají po „dopinku“, povídali jsme si také o „boží lékárně“, ve které nemusíte nutně zanechat zbytek svého důchodu. 

Odpoledne jsme se z potravin přeorientovali na pochutiny – kávu a čaj - a malovali voňavé obrázky.  Není to tak jednoduché, jak by se zdálo, ale fantazii se meze nekladly a vznikala dílka, která stojí za zhlédnutí.  Rukama našich malířů se na výkresech rodily postavičky, domečky, pohádkové bytosti i imaginární krajiny a galaxie. 

Den utekl jako voda. Dal nám sice dost zabrat, ale už dnes se těšíme na další středu.

Sylva Bučková

Únorové plesání

Již 24. února jsme naši jídelnu proměnili v taneční sál. Girlandy, fáborky a papuče všech barev dávaly tušit, že se tady bude dít něco plesového.  A taky ano.  

25. února jsme si uspořádali „Papučový bál“. Někteří nedočkavci už od božího rána chodili ve špičkově upravených papučích – s bambulí, se zvířátky, s jazýčky i kytičkami… Každý se těšil na odpoledne, kdy nám k tanci, poslechu i zpěvu měla hrát „Kapela BT“ z Krnova.

Ve 13 hodin se otevřely dveře a na pódium se začaly snášet různé futrály, krabice a krabičky, bedny, zesilovače, reproduktory … hold - aparatury jak symfonický orchestr na výletě. Během chvilky to však dokázali propojit a zapojit tři neskutečně sympatičtí mladí lidé – z čehož – navíc - byla dvě děvčata. Jejich úsměvy vyvolávaly příjemnou atmosféru už tím, že byly.… A když potom ten třetí – pro tentokrát mladý muž - pan Holínka rozechvěl své hlasivky do tónů, zůstali jsme všichni per plex – tedy notně vyvedeni z míry. Nádherný, nádherný hlas nás za doprovodu slečen protáhl napříč hudebními žánry a styly od padesátých let minulého století až do současnosti. Hlasy spolu s nádhernými písničkami nám všem roztančily mráz na zádech a chlupy postavily do pozoru.  Ale nezastavili se ani naši tanečníci, kteří by tančili non stop. Dokonce je sám pan vedoucí BT musel požádat o pár minut přestávky… Marná sláva, kdo umí, ten umí. Úžasné hlasy, úžasné písničky, úžasní tanečníci… a když to všechno zamícháte, vyšumí z toho do prostoru úžasná atmosféra. A tak to má být. Už teď se těšíme na další dobrou spolupráci.

Sylva Bučková

Projekt Pomáhej pohybem 2016Image

Vážení cyklo přátelé,

rád vám oznamuji, že v noci z 12. 3. na 13. 3. 2016 bylo v aplikaci "Pomáhej pohybem" dosaženo ze strany veřejnosti cíle.

Získali jsme tak dalších 45.000 Kč na nákup cen do našeho závodu.

Děkuji touto cestou všem, kteří nám pomáhali.

Díky tomuto projektu budeme schopni nakoupit ceny do soutěže "Jedeme v tom společně 2016"

Děkujeme, Jan Vavřík

Projekt ČEZ - Pomáhej pohybem – Jedeme v tom společně 2016

Vážení přátelé,

náš domov pro seniory vymyslel projekt „Jedeme v tom společně 2016“. Smyslem tohoto projektu je motivovat seniory k pohybu. V tomto případě jde o jízdu na šlapadle či rotopedu (s počítadlem ujeté vzdálenosti). Naším záměrem bylo zapojit další domovy pro seniory v celé České republice –  dnes jsme již na počtu více než dvaceti domovů. Díky tomuto projektu jsme se spojili s naším patronem – 1. místopředsedou vlády a ministrem financí panem Ing. Andrejem Babišem, který zařízení vybaví cvičícími prvky.

O projekt projevili zájem i senioři z veřejnosti v mnoha městech, kde projekt startuje.
I veřejnost může „projektovat“ s námi. K 1. 3. 2016 bude v aplikaci „Pomáhej pohybem“ od Nadace ČEZ k dispozici i náš projekt. Pojďte do toho s námi.

Stáhněte si do svého chytrého telefonu (systém iOS či Android) mobilní aplikaci EPP od Skupiny ČEZ – Pomáhej pohybem. Jedná se o nástroj, díky kterému má uživatel možnost vlastním aktivním pohybem podpořit náš projekt, který si vybere v záložce „podporované projekty.“

Aplikace zaznamenává pohyb uživatele (např. chůze, běh, jízda na kole, lyžování, ale třeba i interiérové aktivity typu běh na běžícím pásu) a kromě běžných údajů o rychlosti, čase, tempu či vzdálenosti také generuje body. Tyto body může uživatel kdykoli věnovat našemu projektu. Pokud uživatelé aplikace svým pohybem nashromáždí za daný čas určitý počet bodů, Nadace ČEZ náš projekt podpoří. Více najdete na webech www.pomahejpohybem.cz nebo na www.nadacecez.cz. 

Děkujeme všem za pomoc!

Mgr. Jan Vavřík

S námi sportuje celá republika aneb Jedeme v tom společně

Nebývalému zájmu domovů pro seniory po celé zemi se těší akce Jedeme v tom společně, která se před několika dny zrodila ve Vrbně pod Pradědem. Senioři a seniorky vyšlápnou pospolu na šlapadle či rotopedu a urazit mají symbolických 393 kilometrů.

Image​To je vzdálenost spojující nejvyšší horu Jeseníků Praděd (1492 metrů n. m.) a Prahu, trasa vede přes Vrbno pod Pradědem, Bruntál, Olomouc, Brno, Jihlavu a Havlíčkův Brod do hlavního města. Výkony seniorů se budou sčítat. Domov, který ukrojí vzdálenost mezi Jeseníky a Prahou nejrychleji, získá zajímavou cenu. Odměna nemine ani nejzdatnějšího „cyklistu“, který vykáže nejdelší úsek.

Projekt motivuje seniory zapojit se do pohybových aktivit v prostředí, které dobře znají, a udělají něco pro své zdraví. Současně mohou se sousedy u pedálů sdílet společný zážitek, povzbuzování a radost.

Akce odstartuje 1. března 2016 v 10 hodin. „Reakce domovů pro seniory mě velmi mile překvapila. Kolegové v Bruntále připravují speciální trička, v Písku také přemýšlejí, čím se odliší. Naše výzva zaujala, už v prvních dnech se přihlásilo třináct domovů a další zvažují, že se přidají," uvedl ředitel pořádajícího Domova pro seniory ve Vrbně pod Pradědem-Mnichově Mgr. Jan Vavřík.

Rotopedy a šlapadla osedlají senioři hned ze tří domovů pro seniory v Praze (na Chodově, v Kobylisích a DPS E. Purkyňové), dále z domovů pro seniory v Písku, Mikulově, Krnově, Brně (ul. Vychodilova), Vrbně pod Pradědem, v Ostravě ze dvou domovů pro seniory (Slunovrat a Slunečnice), Pohoda Bruntál, z Domova sv. Zdislavy v Opavě a Domu seniorů František v Náměšti na Hané. Je pravděpodobné, že počet týmů seniorů ještě není konečný.

„Naši klienti se na aktivitu těší a to samozřejmě těší také mě. Jedna kolegyně z přihlášeného domova pro seniory reagovala spontánně, že to určitě bude také legrace. A tak začínáme trénovat,“ ujistil nás ředitel Vavřík, mimochodem autor velmi úspěšné prvotiny „Kolotoč strachu“. Rukopis další knihy s názvem „Bůh není“ vyjde nejpozději v březnu tohoto roku, na třetí knize autor právě pracuje.

Jan Vavřík řídí vrbenský domov pro seniory jen něco přes půlrok, ale už sem vnesl svěží nápady. Mezigenerační bariéry spolehlivě boří setkávání seniorů s dětmi z vrbenské mateřinky na Jesenické ulici. Děvčátka a kluci babičkám a dědečkům přicházejí zazpívat, zatančit i třeba zahrát na flétničku.

Naopak jedna z obyvatelek domova pro seniory – babička Maruška – zase předškolákům chodí občas číst pohádky, když uléhají po obědě ke kratičké siestě. Nové vazby přináší také setkávání obyvatel DPS s dívkami a kluky z vrbenského dětského domova, které teprve čeká ostrý start do života.

Jan Vavřík

Zdroj: http://www.novinky.cz/vase-zpravy/moravskoslezsky-kraj/bruntal/4623-35409-akce-jedeme-v-tom-spolecne-vzbudila-zajem-domovu-pro-seniory.html

Štědrý den

Když 24. prosince vykoukla první hvězdička, sešli se obyvatelé a vedení našeho DpS u slavnostní vánoční večeře. Panovala velmi příjemná, hřejivá a laskavá atmosféra.  Každý měl na tváři úsměv a v očích jiskřičky.

Vůně jehličí, vánočního cukroví i zpěv koled přenesl každého z nás alespoň na chvilku do vzpomínek mládí a dětství…ke svým nejbližším – maminkám a tatínkům. K jejich něžným pohledům, pohlazení a radosti z našich údivů, úžasů a překvapení nad vánočním stromečkem, který nám připravili. Nebyl sice tak nablýskaný, zářící a monumentální, jako ty dnešní dovedou být, ale vyzařovala z něj zvláštní energie. Energie, kterou umí vyzařovat jen domov.

Ten podvečer ji pocítil snad každý. A i když už jsme si pak „jen“rozdávali dárky, smáli se a laškovali, hřála nás dlouho do noci.

Sylva Bučková

Setkání s dětmi z MŠ Jesenická

ImageSluníčko se koulelo nízko nad obzorem, vítr pískal pozdně podzimní písně a svým ledovým doprovodem se nám snažil naznačit, že zima už ťuká na vrátka…. Bohužel, nemůžeme, než souhlasit. Ale zima nám, kromě sněhu, vánice, chumelenice či ledovice, přináší i jedno z nejkrásnějších období roku – Vánoce.

Maminky pomalu smejčí a gruntují, z některých bytů už se line vůně cukroví, aby do adventu, který se blíží, bylo takřka hotovo.

Je to období, kdy prarodiče jsou usměvavější, rodiče starostlivější a tajuplnější a děti poslušnější /jenom, aby si to letos Ježíšek nerozmyslel). Ale všichni dohromady tak nějak dojemnější. Snad střípkem starosti nad tím, zda se svým dárkem trefí do vkusu, nebo zda byla odeslána všechna přání a přáníčka příbuzným a známým, se kterými se nemůžeme setkat osobně. SMS, DMS, e-maily – no v nejvyšší nouzi…, ale vlastnoručně vyrobené přáníčko je přece jen vlastnoručně vyrobené přáníčko. Má v sobě kus srdce a lásky toho, kdo obdarovává a pohladí duši tomu, kdo jej dostává.

V rámci projektu „Mezi námi“ jsme se opět sešli s našimi malými přáteli z MŠ Jesenická.  Ti se s námi proměnili ve výtvarníky a společně jsme mohli začít pracovat. Ať už to byly ručičky malé, hebké a jemné nebo větší a vrásčité, všechny vystřihovaly andělíčky, kreslily rodiny, vykrajovaly vločky a ornamenty, aby nakonec ze všech těchto komponentů vykouzlily přáníčko s usměvavým andílkem, obrázkem rodiny a s přáním krásných Vánoc celé rodině.

Svá dílka si všichni vzali domů. A byli letos určitě první, kteří své nejbližší potěšili tím, že na ně myslí…

Sylva Bučková

Staročeské Vánoce

Ve dnech 3. a 4. prosince se v prostorách DpS a v místní části Image„U Mnicha“ uskutečnil  - za účinné spolupráce Osadního výboru v Mnichově a DpS – projekt „Staročeské Vánoce" a rozsvícení vánočního stromku.

Již několik dní předem se čistily skořápky ořechů, chystaly svíčky, shánělo se olovo, jmelí. Vyráběla se výzdoba ze slámy, sena a šišek, vonělo jehličí, perníčky i jablíčka… Dokonce jsme zvládli vytvořit Betlém v živé velikosti - i se třemi králi. A protože jsme nevěděli, jaké počasí nás v dané dny překvapí, objednali jsme si živého oslíka, aby v případě nutnosti zahříval svým dechem jezulátko v chlévě. Vašek, jak se lichokopytník jmenoval, se okamžitě stal celebritou číslo jedna, a jako taková měl i své manýry. Pokud se procházel dle vlastní vůle po zahradě, byl v pohodě – do té chvíle, než místo přichystaného sena a slámy začal užírat z jesliček jezulátku… Po zralé úvaze a s obavou, aby nám do začátku akce neožral i Josefa s Melicharem, se Venda zavřel do altánku, což se mu však prudce nelíbilo a přestal komunikovat. Postavil se zadkem k východu a na nikoho nereagoval. Jakmile se mu však zazdálo, že už nás svou nepřítomností potrestal dost, otočil se a …. aniž by se kdo nadál, vyhodil závoru ze zábran takovou razancí, že chvíli rotovala vzduchem jako vrtule dvojplošníku… a byl volný… A tak i zůstal. Jako svobodný byl kamarádský, pořád vyžadoval pozornost a nejraději by se nastěhoval do domova. Koza Líza, která mu měla dělat společnost, tak zůstala až na druhém místě… Do vyzdobené jídelny se začali scházet mobilní a svážet imobilní uživatelé /kterých bylo přes třicet/, aby se zúčastnili tradičních vánočních činností – např. pouštění lodiček, krájení jablíček, lití olova, výroby ozdob nebo házení papučí…

Na úvod podpořila pravou vánoční atmosféru paní Gryczová, která si se všemi účastníky zazpívala několik koled a pak už to začalo – tvořilo se, vyrábělo, fantazírovalo nad odlitky z olova, zpívalo se -  a k tomu všemu se pojídaly křížaly, perníčky a popíjel  svařáček …Čas utekl jako voda, začalo se smrákat a čekala nás poslední atrakce prvního dne  -  rozsvícení vánočního stromu na zahradě DpS. Vzhledem k tomu, že se akce zúčastnili nejen všichni uživatelé DpS, ale také mnichovští spoluobčané, přijely i obyvatelky z domu s pečovatelskou službou, členky KLŽ a návštěvou nás poctili i představitelé města, poděkoval všem za zájem podporu a výbornou atmosféru ředitel, pan Mgr. Jan Vavřík.

V pátek ráno, kdy ještě tma objímala domov, se už mnozí uživatelé nemohli dočkat kulturního vystoupení olomoucké skupiny Viola. Pánové v kvádrech a kravatách, dámy ve slavnostních šatech, vyčesané a vymalované se nechali unášet na lidových tónech i na známých písničkách napříč všemi žánry. Své hlasové schopnosti však předvedli ten den ještě několikrát. Když se dohadovali s čertem o mikulášskou nadílku a když opětně zpívali koledy – tentokrát v Mnichově „U Mnicha“, kam přišli podpořit mnichovské spoluobčany, zúčastnili se jejich rozsvícení vánočního stromu a užili si nádherného ohňostroje. 

Byly to dva hektické dny, které by nebylo možné realizovat bez pomoci. Proto obrovské dík patří všem, kteří se nějakou měrou na akci podíleli – ať už pečovatelky, které tu byly mimo prac. dobu, údržbáři, vedoucí dílen – zejména paní Tomanové, pradlenky, švadlenky, uklízečky, žákům ZŠ, panu Svobodovi za zapůjčení osla Vaška, paní Burdové za zapůjčení kozy….

Sylva Bučková

Projekt Nadace ČEZ - Pomáhej pohybem
Image

Vážení přátelé,
náš domov pro seniory se před čtrnácti dny přihlásil do projektu skupiny ČEZ – Pomáhej pohybem. Cílem tohoto projektu je vytvoření mezigeneračních vazeb mezi seniory a dětmi ze základní školy, mateřské školy, dětského domova a širokou veřejností.

Jsme rádi, že veřejnost do tohoto projektu šla s námi. Děkujeme všem lidem, kteří si stáhli do svého chytrého telefonu (systém iOS či Android) mobilní aplikaci EPP od Skupiny ČEZ – Pomáhej pohybem.

Dostali jsme za úkol nasbírat přes 112 tisíc bodů, což se nám dne 22. 11. 2015 podařilo. Díky tomu nám Nadace ČEZ přispěje 65.000,-Kč na nákup kompenzačních pomůcek, bubínků na muzikoterapii, vybavení domova, sportovní pomůcky, barevné papíry, tužky, pera, štětce, barvy, apod. Vybavení rovněž využijeme při pravidelných setkáváních našich seniorů s dětmi z MŠ Jesenická, Vrbno pod Pradědem.

Děkujeme všem za pomoc

Mgr. Jan Vavřík

Den seniorů

22. 10. 2015

Je čtvrtek 22. října. Od brzkého rána se naši senioři těšili na akci, která propukla půl hodiny po poledni. Nažehlené košile, kravaty, obleky, sváteční halenky a šaty dávají tušit, že se chystá něco neobvyklého.

Nicméně již mnoho dní předem mají všichni pracovníci plné ruce a hlavy práce. Za účinné pomoci seniorů chystají výzdobu, program, shání sponzory a zvou významné osobnosti města, kraje, sociálních institucí atd. Mnozí nehledí na pracovní dobu a obětují svůj čas, což jen potvrzuje jejich vztah k tomuto – ne povolání, ale poslání, za což jim patří velký dík.

A co že to tak významného bude? No přece náš Den seniorů.

Hlavním sponzorem této akce je 1. místopředseda vlády a ministr financí Ing. Andrej Babiš se svým koncernem AGROFERT, jehož součástí jsou firmy Penam, Kostelecké uzeniny a Vodňanské kuře. Dalšími sponzory jsou firma Dussmann, Expol Trade, pan Michalus, Yachtsport – Mgr. Tomáš Svoboda, Plasty Paňák, lékarna Magnus, firma Kamenský – stavby a konstrukce, taxi Svozil, Violka – Jan Palyza – květinářství, zahradnictví a květinářství U Muzea - paní Urbánková, pan Krejčí, pan Blahuš, pan Flok. Mnohokrát všem děkujeme, protože jejich zásluhou jsme mohli připravit a prožít tak krásné odpoledne.

Za podporu a slova uznání děkujeme i vzácným hostům, z nichž jmenujme například místostarostky města paní Kubíčkovou a Ing. Müllerovou. K dalším hostům patří paní Trzaskalíková a paní Janků ze Střechy, členové KLŽ, správce Kongregace milosrdných sester Boromejských – Ing. Fanc, sestra Marie Blanka Kadlčíková – ředitelka DpS v Opavě, pan Karel Michalus, paní ředitelka Bc. Jarmila Šíblová se svým týmem z DpS Bruntál, otec Mgr. Marek Žukowski, bývalá paní ředitelka DpS paní Dana Magdálková, Bc. Jana Juřenová, MSc., privátní lékaři, kteří se starají o naše klienty a mnoho dalších, jejichž výčet by zabral ještě spoustu místa.

Speciální poděkování patří paní Zipsové a řediteli divize stravování firmy Dussmann, panu Mgr. Martincovi za přípravu rautu. O servírování občerstvení se postarali žáci SOŠ Bruntál.

Program, který se nesl v duchu hudby a tance, uváděla úžasným způsobem paní Monika Ševčíková, fotodokumentace se ujal pan L. Olejníček a videodokumentace pan K. Soukop. Například zpěv pana Kamila Kováče byl natolik profesionální, sugestivní a dojímavý, že se až mnohým tajil dech... Pánové si zase pečlivě čistili brýle, když se ozvaly orientální tóny a na pódium vpluly břišní tanečnice, které v dalším vstupu - coby havajské tanečnice – obdarovaly nejednoho návštěvníka věncem z květů. Nehynoucí aplaus však mělo vystoupení dětí z MŠ Jesenická Vrbno a Stonožky Bruntál, jedním slovem – bombastické. Celé odpoledne hrála k tanci a pohodě cimbálová muzika Radhošť s primášem Ctimírem Štruncem, která hrála nejen „na dobrú notečku“, ale svým laskavým a milým vystupováním i „na dobré srdéčko“.

Na této akci byly rovněž prezentovány dva velké projekty – fotogalerie ze starých časů s názvem „Mnichov v obrazech“ - fotky Mnichova a jeho života od konce 19. století. Expozice je stálá a bude zpřístupněna i široké veřejnosti. Druhým projektem je zahradní terapie pro méně pohyblivé klienty, jelikož zahradničení může seniorům poskytnout přirozenou motivaci „vstát a jít“, protože klienti vědí, že o kytky se musejí starat, aby je udrželi naživu. Kontakt s rostlinami pomáhá seniorům aktivovat paměť, pozornost, myšlení, tvořivost, zlepšuje jemnou motoriku, svalovou sílu, povzbuzuje různé smysly, zvyšuje sebevědomí a snižuje stres. Mobilní zahrádky umožňují snadný přístup k rostlinám. Jsou navrženy tak, aby nabízely seniorům možnost znovu se dotknout rostlin i sluncem prohřáté hlíny. Oba projekty zaslouží obdiv, úctu a velké poděkování panu Davidu Valachovi, vedoucímu přímé péče našeho DpS za jejich realizaci.

Sylva Bučková 

Naši malí, ale velcí kamarádi

Dne 5. 10. 2015 jsme v našem Domově pro seniory přivítali nové kamarády. Byly to děti z Mateřské školy Jesenická z Vrbna pod Pradědem. Děti nám předvedly příjemné představení, zazpívaly hezké písničky a pro naše seniory přichystaly hezký dárek – kytičky se svými vlastními fotografiemi. Naši klienti byli velmi potěšeni, dárky jim udělaly velkou radost. Naše setkávání realizujeme pod záštitou obecně prospěšné společnosti Mezi námi z Prahy, která nás v mezigeneračních setkáváních velmi podporuje. Fotogalerii brzy zveřejníme na našem Facebooku.
Tato akce nebyla poslední. Děti vystoupí i 22. 10. 2015 na Dnu seniorů v našem zařízení.
Děkujeme paní Lesniakové z Mateřské školy za příjemné dopoledne. Na další aktivity se velmi těšíme.

Za Domov pro seniory Vrbno
Jan Vavřík

Spolupracujeme s Kontem Bariéry – Nadací Charty 77

Dne 5. 10. 2015 jsme obdrželi radostnou zprávu. Náš projekt, který byl v červenci předložen Kontu Bariéry – Nadaci Charty 77, byl schválen částkou 36 000 Kč. Obdržíme díky tomuto projektu nové invalidní vozíky pro naše klienty. 
Děkujeme ředitelce nadace paní Mgr. Boženě Jirků a radě projektu ve složení:

Luboš Beniak, MUDr. Martin Bojar, CSc., PhDr. Běla Hejná, Jan Kačer, MUDr. Jan Marušiak, CSc., PhDr. Jan Pičman, Jiří Lábus, PhDr. Jiřina Šiklová, Ing. Jindřich Štěpánek, PhDr. Dana Štěrbová, PhD., Jaroslav Šturma, MUDr. Lia Vašíčková a PhDr. Ludmila Vostřáková.

Za Domov pro seniory Vrbno
Jan Vavřík

Červenec 2015

Domov pro seniory v místní části Vrbna pod Pradědem Mnichově má od tohoto červencového týdne svého patrona. Stal se jím první místopředseda vlády a ministr financí České republiky, předseda hnutí ANO Ing. Andrej Babiš. V dopise řediteli DPS Mgr. Janu Vavříkovi přislíbil, že se do Vrbna pod Pradědem za seniory rád vypraví při první vhodné příležitosti. Jako politik si uvědomuje, že péče o seniory a jejich život není v naší zemi středobodem veřejného dění, proto rád přijal nabídku stát se patronem DPS v Mnichově.

potvrzení o patronátu ministr financí (31kb)